Wiele firm znajduje się w takiej zaskakującej sytuacji – posiada już system CRM (który sporo kosztował), a sprzedaż cały czas znajduje się w dołku. Co więcej, handlowcy w chwilach szczerości zaliczają CRM raczej do kategorii przeszkód i problemów, a nie ułatwień wykonywanej pracy.

System CRM powinien być kołem zamachowym naszego działu sprzedaży, a często jest tylko zbędnym ogniwem, które przeszkadza i spowalnia proces sprzedaży. Dlaczego tak jest i co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji?

Znaczenie działu sprzedaży

Najlepsi handlowcy to z reguły indywidualiści. Sami kreują i zarządzają procesem sprzedaży (o którym pisaliśmy w naszym ostatnim artykule), szukają niepowtarzalnych okazji i biorą byka za rogi. Posiadają cechy charakterystyczne do przedsiębiorcy, a zajmując się tym w czym są najlepsi, odwdzięczają się firmie nowymi klientami, zamówieniami i długookresowymi relacjami z ważnymi partnerami.

Grunt to nie przeszkadzać

Kazać tym zdolnym indywidualistom dostosowywać się do nieintuicyjnego, pudełkowego systemu CRM to duży błąd. Systemy, które wymagają żmudnej nauki procesów, składają się z wielu złożonych modułów finalnie prowadzą do tego, że nikt ich tak naprawdę nie używa. Handlowcy nie wprowadzają ważnych informacji do systemu - nie pojawiają się one raportach i analizach. Sytuacja powinna wyglądać odwrotnie, to system CRM powinien dostosować się do firmy, jej specyfiki i branży, a nie na odwrót!

Idealny system CRM

Dobry CRM powinienbyć intuicyjny i łatwy w użyciu. Handlowiec powinien świetnie się w nim odnajdywać i prawdę mówiąc cieszyć się i wyciągać namacalne korzyści z użytkowania. Takie narzędzie powinno obejmować wszystkie aspekty konkretnego procesu sprzedaży i naturalnie przechodzić przez kolejne etapy od kontaktu do finalizacji. Powinien być otwarty i elastyczny aby firma mogła ew. połączyć go z innymi systemami (np. ERP) czy w prosty sposób dodawać kolejne konta dla nowych pracowników czy biznesowych partnerów.

Idealny CRM powinien mieć szybki i prosty mechanizm obsługi i wprowadzania danych. Jeśli ten proces nie będzie bezproblemowy, nic nie zmusi handlowców, by korzystali z systemu zgodnie z jego przeznaczeniem.

 
 

 

Liczy się też szybkość – nie ma czasu na długie czekanie na załadowanie się aplikacji - w sekundzie po wprowadzeniu danych do systemu musi widzieć je dział zamówień, menadżer i dział finansowy. CRM, który dobrze wpisuje się w ekosystem firmy będzie nieocenionym źródłem precyzyjnych informacji używanych na potrzeby analizy i planowania sprzedaży. Ułatwia w ten sposób nie tylko sprzedaż, ale i zarządzanie całą organizacją.

Jak poznać dobry CRM?

Dobry CRM przede wszystkim musi być dostosowany do potrzeb konkretnej firmy i branży. Idealny program powinien być: kompleksowy (obejmować cały proces sprzedaży), elastyczny (dostosowany do specyfiki firmy, branży), otwarty (dający możliwość synchronizacji z innymi środowiskami), dokładny (pozwalający szybko tworzyć raporty i dawać analityczną korzyść z posiadanych informacji), szybki (realizacja zamówień oraz sprawna komunikacja), i na koniec mobilny (w pełni obsługiwany z telefonu z dostępem do każdej informacji, wyniku sprzedaży czy raportu).

Brzmi ciekawie prawda?

Napisz do mnie jeśli poszukujesz nowoczesnego i kompleksowego rozwiązania problemów ze sprzedażą w Twojej firmie.

Łukasz Kamiński - Sales Leader at enxoo

lukasz.kaminski@enxoo.com | Linkedin 

Artykuły powiązane:

Zdefiniowany proces sprzedaży - Dlaczego warto?