Mechanizmy znane z mediów społecznościowych mogą, a nawet muszą być dla działu HR sprzymierzeńcem.

Spójrzmy na przykład z naszego życia codziennego. Jako Jan Kowalski prowadzę sobie profil na Facebooku.  Od czasu do czasu natrafiam na mały problem. Właśnie kupiłem psa, ale nie wiem, gdzie w mieście jest najlepszy weterynarz. Co robię? Piszę na Facebooku i pytam znajomych, czy mają jakieś doświadczenia w  tym  zakresie.  I co się okazuje? Że przynajmniej 10 z moich  500 znajomych służy radą. W rezultacie w ciągu kilkudziesięciu minut dostaję kilka sprawdzonych rekomendacji. Ja jestem usatysfakcjonowany - mój pies trafia w fachowe ręce, a moi znajomi czują się szczęśliwi, że mogli mi pomóc, a po wizycie u weterynarza jeszcze sprawdzają, czy wszystko się udało.

Ten mechanizm można także z powodzeniem zastosować w firmie. Bo w każdym miejscu ludzie tworzą społeczność i chcą w niej aktywnie uczestniczyć. Chcą mieć poczucie wspólnoty i wpływ na podejmowane decyzje. Jeśli nasz pracownik z działu marketingu będzie miał problem ze  znalezieniem dobrego, sprawdzonego miejsca na organizację spotkania, na którym zostaną zaprezentowane wyniki finansowe firmy, to być może pani Kasia z działu PR będzie mogła mu  pomóc, bo w przeszłości organizowała już takie spotkanie. By taka symbioza mogła zadziałać w firmie konieczny jest jeden warunek: pracownicy muszą wiedzieć o potrzebach i celach swojej organizacji.

Skutecznym narzędziem do budowania takiej społeczności może być system, który poza modułami organizacyjnymi, szkoleniowymi czy kadrowymi posiada także moduł społecznościowy. Wprowadzenie do firmy elementów społecznościowych pozwala nie tylko na integrację pokolenia Y z pokoleniem X. W szerszej perspektywie daje działom HR oraz kadrze zarządzającej możliwość poznania podejścia pracownika do firmy i jej filozofii, poznania  jego  wartości,  zainteresowań, uzyskania informacji, które mogą być przydatne dla jego rozwoju oraz rozwoju organizacji.

Możliwość zaprezentowania własnego zdania przez pracownika zwiększa jego zaangażowanie w rozwój firmy i sprzyja budowaniu kultury organizacyjnej. Dzielenie się wiedzą i pomysłami pozwala nie tylko na identyfikację ekspertów, ale również na szybszą realizację celów biznesowych oraz skuteczniejsze rozwiązywanie potencjalnych problemów

Robert Augustyniak

robert.augustyniak@enxoo.com | Linkedin

Powiązane posty:

Nadążyć za pokoleniem Y - Jak innowacje technologiczne mogą wspierać działy HR?


Zapraszamy do pobrania raportu z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Strategicznych Homo Homini na zlecenie firmy enxoo.


Dział HR: Partner w biznesie czy tylko administracja?