Nowe technologie przyjacielem HR-owca?

Pokolenie Y cechuje brak przywiązania do miejsca pracy. Jeśli miejsce A nie spełnia ich oczekiwań, nie gwarantuje rozwoju lub nie stwarza przyjaznej atmosfery pracy, to Millenialsi wybierają miejsce B, czyli naszą konkurencję. Według przeprowadzonego przez Hay Group badania w 2015 roku należy się spodziewać gwałtowniejszego wzrostu rotacji na rynku pracy –  13,5 proc. Oznacza to, że firmy muszą posiadać strategię zatrzymania talentów, których utrata i zastąpienie mogą być związane nie tylko z kosztami finansowymi, ale również strategicznymi. Odejście wartościowego pracownika, np. handlowca z doskonałymi wynikami, może wpłynąć na realizację celów biznesowych, a w najgorszym wypadku doprowadzić do utraty ważnego klienta.

Motywowanie, rozwój i budowanie przyjaznego środowiska pracy powinny więc być priorytetem działów HR. W praktyce jest jednak inaczej. Trzy miesiące termu enxoo realizowało własne badanie. W związku ze zmieniającą się rolą działów HR, zapytaliśmy HRowców na czym bardziej koncentrują się w pracy – na  czynnościach administracyjnych czy strategicznych?

7 na 10 badanych wciąż koncentruje się przede wszystkim na czynnościach administracyjnych. Tylko 30 proc. badanych odpowiedziało, że w swojej codziennej pracy skupia się na czynnościach strategicznych, takich jak motywowanie i rozwój pracowników.

Skutecznym narzędziem w procesie motywowania są nowe technologie. Przykładem ich efektywnego wykorzystania może być case amerykańskiej firmy produkującej opakowania kartonowe MeadVestvaco. By zwiększyć zaangażowanie pracowników prezes firmy zdecydował się na wdrożenie programu HealthCare Challenge. Za pomocą specjalnie przygotowanego urządzenia i aplikacji MeadVestvaco nagradza swoich pracowników za wysiłek fizyczny i dbanie o swoją kondycję. Aplikacja mierzy ilość przebytych kroków, nie tylko w godzinach pracy, ale także poza nią. Poza bieganiem i spacerowaniem uwzględnia także inne formy wysiłku fizycznego, takie jak jazda na rowerze. Za osiągnięcie kwartalnego celu (w ciągu 90 dni 65 sesji wysiłku fizycznego, co oznacza 455 000 kroków) pracownicy zdobywają nagrody finansowe oraz gadżety takie jak iPad czy telewizory.

W podobny sposób do działania mogą zachęcić także elementy grywalizacji, wciąż niedoceniane  na  polskim  rynku. Wprowadzenie do organizacji mechanizmów znanych z gier komputerowych wspomaga  proces  motywowania oraz budowania społeczności w firmie. Grywalizacja pozwala zaangażować pracowników do zadań czy rozwiązywania problemów firmy lub danego zespołu. Wśród mechanizmów grywalizacji są np. rankingi, pozwalające graczom na porównanie się z innymi współpracownikami oraz wyzwania, czyli regularne oraz losowe  zadania, które otrzymuje gracz lub team do wykonania by otrzymać nagrodę. Wybór odpowiedniego mechanizmu zależy od celu, jaki chce osiągnąć dana firma. 

W zależności od potrzeb grywalizacja może stymulować pracę zespołową w organizacji, usprawniać procesy i produkty firmy lub poprawiać wewnętrzną komunikację.