Nawet 75% czasu pracy handlowca to administracja!

Z opublikowanego niedawno badania CSO Insights wynika, że handlowcy poświęcają zaledwie
25 -30% swojego czasu na faktyczną sprzedaż. Reszta to działania administracyjne skierowane do wewnątrz organizacji. Czy w coraz bardziej konkurencyjnej branży telekomunikacyjnej są firmy, które stać na to, by ich dział sprzedaży wnosił prawdziwą wartość do firmy zaledwie przez 1/4 czasu pracy?

W enxoo wiemy, że sprzedawcy przynoszą firmie pieniądze wtedy, gdy poświęcają czas klientom. Wiemy, że odpowiednie narzędzia informatyczne mogą uwolnić od ciężaru wszystkich działań, które nie prowadzą do domknięcia sprzedaży. Zestawem takich narzędzi jest system zarządzania sprzedażą dedykowany dla branży Telco B2B.

Jak efektywnie wykorzystać czas handlowca?

Wyzwania stojące przed handlowcami w każdej branży stale rosną. Muszą oni mierzyć się nie tylko z konkurencją, ale i ze zobojętnieniem klientów, którzy poddawani są  znacznej ilości corazbardziej inwazyjnych technik sprzedażowych. By przedrzeć się przezszum informacyjny, wyróżnić się i w końcu zdobyć kontrakt, sprzedawcy muszą  zaskakiwać stopniem swojego przygotowania i jakością relacji budowanej z klientem.

Co pozwala pozytywnie zaskoczyć klienta? Przede wszystkim doskonałe przygotowanie i pełna informacja na temat jego sytuacji. Klient, który ma poczucie, że sprzedawca, z którym rozmawia, dobrzezna jego historię i potrzeby, jest już w połowie drogi do podpisania kontraktu. Handlowcy nie mogą sobie pozwolić na czasochłonne zbieranie informacji o kliencie przez przeszukiwanie historii korespondencji e-mail, czy starych ofert ukrytych gdzieś w zakamarkach sieciowego dysku. Pełna informacja na temat historii kontaktów i produktów wykorzystywanych przez klienta musi znajdować się zawsze na wyciągnięcie ręki,  w jasnym i przejrzystym systemie. Historia ta musi być dostępna także na urządzeniu mobilnym, z którego handlowiec może skorzystać w taksówce tuż przed kluczowym spotkaniem.

Kolejny ważny czynnik to czas. Każdy niepotrzebny przestój w procesie sprzedaży może skończyć się chwilą wahania klienta lub kontrofertą konkurencji. Handlowcy, którzy w jednym systemie mogą w czasie rzeczywistym śledzić status transakcji od momentu zarejestrowania szansy sprzedażowej do realizacji umowy, będą zaskakiwać klienta (i swoich menadżerów) tempem realizacji całego procesu.

W końcu skuteczność – sprzedawca, który będzie poświęcał czas swój i klienta tylko na działania, które faktycznie posuwają biznes do przodu, da klientowi poczucie, że oferowany produkt równie efektywnie zaspokoi jego potrzeby. System zarządzania sprzedażą, który umożliwia śledzenie odpowiednio dobranych wskaźników efektywności, pozwala handlowcom uczyć się na bieżąco, jakie działania faktycznie prowadzą do sprawnego domykania sprzedaży.

Cała organizacja musi działać szybko!

Należy zwrócić uwagę, że problem efektywnego wykorzystywania czasu dotyczy nie tylko poszczególnych sprzedawców ale i całych organizacji. Rozwój technologii sprawił, że sytuacja na rynku zmienia się błyskawicznie. Firmy nie mogą sobie pozwolić na wielomiesięczne wdrożenia ciężkich systemów informatycznych – systemy wspierania sprzedaży muszą być gotowe w ciągu dni lub tygodni a ich architektura musi pozwalać na szybkie dostosowanie do nowych modeli sprzedaży. Sprawdzona na całym świecie platforma Salesforce, w oparciu o którą zbudowane jest enxoo telco, daje temu narzędziu niezbędną zwinność – krótki czas wdrożenia i łatwość dostosowania do nowych sytuacji.

Jeśli dział sprzedaży w Twojej firmie ma być prawdziwym motorem wzrostu biznesu, ma pozwolić zająć duże obszary rynku zanim zrobi to konkurencja, musisz sprawić, by handlowcy poświęcali 100% czasu klientom, a nie niepotrzebnym działaniom pomocniczym. Dostosowane do potrzeb branży telekomunikacyjnej enxoo telco to narzędzie, które już za kilka tygodni może diametralnie zmienić skuteczność Twoich handlowców.


Chciałbyś zobaczyć enxoo telco? Skontaktuj się z nami i umów się na demo i bezpłatną analizę