Enxoo essentials: Co to jest CRM i do czego może się przydać? Część 2

Systemy CRM zaczęto tworzyć w latach 90. XX wieku. Usprawniają one zarządzanie procesami sprzedaży, marketingu i obsługi klienta, a także ich monitoring i optymalizację.

Chociaż CRM jest najczęściej skoncentrowany na sprzedaży, można go wykorzystać również w innych obszarach. Zaawansowane systemy CRM posiadają rozwiązania dla innych procesów w organizacji, które związane są bezpośrednio z klientami: obsługi klienta, marketingu, analizy danych i budowania społeczności.

Poprzez zapewnienie jednolitej bazy danych klientów, system CRM pomaga lepiej zrozumieć i zaspokoić ich potrzeby, a tym samym poprawia satysfakcję klientów z procesu obsługi. System CRM pomaga zoptymalizować komunikację z klientami, skrócić cykl sprzedaży oraz zwiększyć retencję klientów. Umożliwia również automatyzację czynności administracyjnych wykonywanych przez pracowników sprzedaży, dzięki czemu mogą oni poświęcić więcej czasu na interakcje z klientami. Przyczynia się tym samym do zwiększenia efektywności operacyjnej organizacji. Ogromne możliwości niesie wykorzystanie systemu CRM w obszarze marketingu. Na przykład platformę Salesforce CRM można rozbudować o dodatkowe moduły automatyzacji marketingu, sprzedaży e-commerce, zarządzania treścią czy pozycjonowania mailingów.

Podsumowując systemy do zarządzania relacjami z klientami, posiadają następujące funkcjonalności:

Zarządzanie danymi klientów

System CRM może pełnić funkcję bazy danych, gromadzącej informacje o klientach, np. dane kontaktowe oraz informacje o zakupionych produktach. W takiej bazie może również zostać zapisana pełna historia kontaktów z klientami, jaka miała miejsce za pośrednictwem różnych kanałów: poczty e-mail, telefonu, czatu internetowego, czy social media.

Automatyzacja zadań

System CRM pomaga usprawnić i zautomatyzować wiele czynności administracyjnych związanych ze sprzedażą, takich jak tworzenie ofert, przetwarzanie zamówień, aktualizacja informacji kontaktowych, wysyłanie e-maili, prognozowanie sprzedaży i oceny wydajności procesów sprzedaży.

Marketing Automation

Salesforce CRM posiada dodatkowe moduły umożliwiające automatyzację marketingu: wysyłkę kampanii e-mailowych, zarządzanie namiarami, obsługę „landing page” i formularzy internetowych, a także szeroko rozumianą analitykę marketingową.

Serwis i wsparcie klienta

Platformę Salesforce CRM można zintegrować z firmową bazą wiedzy, help deskiem i oprogramowaniem call center. W oparciu o nią można również budować samoobsługowe serwisy internetowe dla klientów. Integracja platformy z social media pozwala natomiast na automatyczne tworzenie zgłoszeń na podstawie postów klientów i przekierowywane ich do pracowników obsługi klienta.

Zarządzanie social media

Media społecznościowe to źródło niezwykle cennych informacji dla firmy. Konsumenci coraz częściej wykorzystują je jako miejsce do wyrażania swoich opinii na temat marki, produktów i konkurencji. Wiedza o tym, co konsumenci mówią o naszych produktach i usługach, pomaga organizacji podejmować właściwe decyzje biznesowe. Dzięki aplikacjom opartym na rozwiązaniach Salesforce firmy mogą planować, realizować i śledzić swoje kampanie marketingowe w mediach społecznościowych.

Łatwość integracji z innymi systemami i skalowalność

Platformę Salesforce CRM można dowolnie dostosowywać do potrzeb klienta, rozbudowywać o kolejne moduły i funkcjonalności oraz łączyć z innymi danymi i systemami. Salesforce przeprowadza trzy aktualizacje platformy w ciągu roku, gwarantując przy tym jej niezakłócone działanie.


O Enxoo

Jesteśmy jednym z najbardziej doświadczonych Partnerów Salesforce w Polsce i Europie Centralnej. Od 2008 roku dostarczamy kompleksowe rozwiązania CRM wspierające zarządzanie relacjami z klientami, partnerami i pracownikami. Nasz obszar działania obejmuje doradztwo IT, realizację projektów i wsparcie rozwiązań. Posiadamy wiedzę techniczną i doświadczenie biznesowe, dzięki którym możemy dostarczać naszym klientom wyjątkowe rozwiązania. Sukces naszych klientów jest dla nas największą wartością!

Więcej informacji na stronie: www.enxoo.com

Comment